Nauczyciele akademiccy
dr hab. inż. Maciej Tabaszewski
kierownik zakładu
tel. 61 665 2390
email: maciej.tabaszewski [at] put.poznan.pl
Adiunkt w Instytucie Mechaniki Stosowanej PP. Specjalizuje się w diagnostyce maszyn, programowaniu w C++, przetwarzaniu sygnałów, modelowaniu symptomów diagnostycznych
dr hab. inż. Roman Barczewski
tel. 61 665 2684
email: roman.barczewski [at] put.poznan.pl
Adiunkt w Instytucie Mechaniki Stosowanej PP. Kierownik Laboratorium Diagnostyki Systemów. Specjalizacja: diagnostyka i wibroakustyka maszyn, techniki i metody cyfrowego przetwarzania sygnałów, pomiary i badania drgań i hałasu. Członek: Zespoł Ergonomii – Polskiej Akademii Nauk /O Poznań, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Technicznej, Zespół Diagnostyki SPE Komitetu Budowy Maszyn PAN, Sekcja Wibroakustyki Komitetu Akustyki PAN, Rada programowej czasopisma naukowego DIAGNOSTYKA
dr hab. inż. Hubert Jopek
tel. 61 665 2302
email: hubert.jopek [at] put.poznan.pl
Adiunkt w Instytucie Mechaniki Stosowanej PP. Badania w zakresie komputerowego modelowania i optymalizacji konstrukcji (MES), komputerowe projektowanie materiałów i kompozytów (metamateriałów), wyznaczanie efektywnych właściwości termomechanicznych kompozytów. W szczególności badania dotyczące materiałów charakteryzujących się ujemnym współczynnikiem Poissona (auksetyki)
dr inż. Wojciech Łapka
tel. 61 665 2302
email: wojciech.lapka [at] put.poznan.pl
Adiunkt w Instytucie Mechaniki Stosowanej PP. Specjalność : wibroakustyka w środowisku i przemyśle, analiza propagacji dźwięku w instalacjach kanałowych z zastosowaniem metody elementów skończonych i eksperymentu. Praca magisterska z zakresu oceny stanu akustycznego środowiska. Aktualnie prowadzone badania naukowe jak i już zrealizowana praca doktorska mieszczą się w zakresie innowacyjnych rozwiązań technicznych do redukcji hałasu w instalacjach kanałowych ( np. układy wentylacyjne, klimatyzacyjne i kominowe ).
Praca dydaktyczna w zakresie przedmiotów m.in. : mechanika, wibroakustyka, dynamika maszyn, ergonomia, akustyka przemysłowa, akustyka środowiska, ekoinżynieria środowiska pracy. Członek Polskiego Towarzystwa Akustycznego. Beneficjent prestiżowego krajowego stypendium dla młodych naukowców w programie START Fundacji Nauki Polskiej
w roku edycji 2009. Ekspert Komisji Europejskiej w zakresie oceny wniosków o dofinansowanie z Funduszu Badawczego Węgla i Stali ( RFCS – Research Fund for Coal and Steel )
dr Małgorzata Wojsznis
tel. 61 6652179
email: malgorzata.wojsznis [at] put.poznan.pl
Starszy wykładowca w Instytucie Mechaniki Stosowanej PP. Specjalność mechanika , dynamika przepływu energii w systemach biologiczno mechanicznych. Członek Polskiego Towarzystwa Biomechaniki (PTB).
dr inż. Bartosz Jakubek
tel. 61 665 2684
email: bartosz.jakubek[at] put.poznan.pl
Adiunkt w Instytucie Mechaniki Stosowanej PP.
Jego zainteresowania naukowe obejmują diagnostykę i wibroakustykę, utrzymanie ruchu oraz eksplantację maszyn i urządzeń mechanicznych, jak również techniki i metody cyfrowego przetwarzania sygnałów, termowizję i inne metody pomiarów temperatury. W szczególności zajmuje się on diagnostyką poprodukcyjną łożysk stożkowych. Członek Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej. Zastępca Dyrektora ds. Nauki w kadencji 2024-2028.
dr inż. Wojciech Rukat
tel. 61 665 2302
email: wojciech.rukat [at] put.poznan.pl
Adiunkt w Instytucie Mechaniki Stosowanej PP. Członek Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej. Opiekun Instytutowego Warsztatu Mechanicznego. Zakres zainteresowań obejmuje pomiary drgań i hałasu w środowisku pracy – ze szczególnym uwzględnieniem zmechanizowanych narzędzi ręcznych a także ocenę środowiska i warunków pracy. Dodatkowo interesuje się pomiarami drgań i hałasu na stanowisku pilarz-drwal, projektowaniem i konstruowaniem różnego rodzaju maszyn i urządzeń oraz analizą wytrzymałościową konstrukcji. W czasie wolnym buduje nowe i modernizuje stare stanowiska laboratoryjne w ramach laboratorium Mechaniki Eksperymentalnej.
dr inż. Mateusz Wróbel
tel. 61 665 2347
email: mateusz.wrobel [at] put.poznan.pl
Zakres jego zainteresowań badawczych obejmuje głównie diagnostykę wibroakustyczną maszyn i urządzeń, a w szczególności diagnostykę poprodukcyjną asynchronicznych silników elektrycznych. Dodatkowo interesuje się elektroniką, programowaniem systemów bazujących na mikrokontrolerach z rodziny AVR oraz STM32, a także cyfrowym przetwarzaniem sygnałów.
Emerytowani nauczyciele akademiccy:
prof. dr hab. dr h.c. multi Czesław Cempel
tel. 61 665
Profesor zwyczajny w Instytucie Mechaniki Stosowanej ( obecnie na emeryturze ). Specjalność: wibroakustyka maszyn, redukcja drgań i hałasu maszyn i środowiska, diagnostyka maszyn, inżynieria systemów. Członek komitetów redakcyjnych: Bull. PAN, Mechanical Systems and Signall Processing. Redaktor Diagnostyka, członek komitetu Redakcyjnego Maintenance Menagement International (COMMADEM).
dr hab. inż. Marian Witalis Dobry
tel. 61 665 2347
email: marian.dobry [at] put.poznan.pl
Aktualnie adiunkt w Instytucie Mechaniki Stosowanej PP. Kierownik: Laboratorium Dynamiki i Ergonomii Metasystemu Człowiek – Obiekt Techniczny – Środowisko. Specjalista w dziedzinie: Mechanika o specjalnościach: mechanika stosowana, dynamika maszyn, systemów biomechanicznych oraz mechatronicznych, wibroakustyka, strukturalny przepływ energii w systemach mechanicznych i biomechanicznych oraz jego optymalizacja, diagnostyka energetyczna systemów (bio)mechanicznych, ochrona człowieka i środowiska przed drganiami i hałasem, minimalizacja drgań i hałasu maszyn, ergonomia, ergoinżynieria i inżynieria biomedyczna. Zajmuje się m.in. konstruowaniem drganiowo bezpiecznych i ergonomicznych zmechanizowanych narzędzi ręcznych oraz wszechstronnymi badaniami drganiowymi, ergonomicznymi maszyn i narzędzi. Autor trzech monografii, 200 publikacji, współwydawca 5 książek oraz 30 polskich, europejskich i amerykańskich patentów dotyczących drganiowo i energetycznie bezpiecznych oraz ergonomicznych zmechanizowanych narzędzi ręcznych. Członek towarzystw: Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej – Odział w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Technicznej, Członek Stowarzyszony Sekcji Biomechaniki Komitetu Mechaniki PAN – od 2011 r., Polski Komitet Teorii Maszyn i Mechanizmów (ekspert), Komisja Ergonomii – Oddział PAN w Poznaniu, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
Pracownicy techniczni:
- Jacek Kubiak